Co to jest psychoterapia psychodynamiczna?
Współczesna psychoterapia psychodynamiczna to metoda leczenia problemów psychicznych, która opiera się o udowodnione naukowo teorie psychoanalityczne, mówiące o tym, że nasze zachowanie jest kierowane przez nieświadome motywacje i konflikty, które wynikają z naszej przeszłości.
Celem terapii psychodynamicznej jest odkrycie i zrozumienie tych ukrytych sił, które wpływają na nasze życie i relacje z innymi. W trakcie terapii pacjent rozmawia z terapeutą, który pomaga mu zinterpretować swoje myśli, uczucia, zachowania. Terapeuta nie podpowiada pacjentowi, co ma robić, ale wspiera go w samodzielnym poszukiwaniu rozwiązań i zmian.
Terapia psychodynamiczna jest polecana dla osób, które chcą zgłębić swoją osobowość i zrozumieć przyczyny swoich problemów w relacjach z innymi ludźmi w najbliższym otoczeniu, w pracy, w relacjach towarzyskich. Jest metodą leczenia uporczywych objawów takich zaburzeń jak:
lęk, depresja, nerwica, zaburzenia osobowości. Terapia psychodynamiczna może być prowadzona indywidualnie lub w grupie.
Terapia psychodynamiczna wymaga czasu i zaangażowania. Zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do kilku lat i odbywa się raz lub dwa razy w tygodniu. Efekty terapii psychodynamicznej mogą być bardzo pozytywne, takie jak poprawa samopoczucia, samooceny, radzenia sobie ze stresem, świadomości emocjonalnej, jakości życia i relacji.
Jeśli myślisz o skorzystaniu z terapii psychodynamicznej, skontaktuj się z certyfikowanym psychoterapeutą. To osoba, która ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w tej dziedzinie.